Procura

ЧОМУ ЛІТНЯ ЛЮДИНА НЕ ХОЧЕ МИТИСЯ?

ЧОМУ ЛІТНЯ ЛЮДИНА НЕ ХОЧЕ МИТИСЯ?
Usage: Journal Inside 00058_069_004 (2017) Publikationsname / Publikationsnummer / E-Tag TT.MM.JJJJ (optional)

ЧОМУ ЛІТНЯ ЛЮДИНА НЕ ХОЧЕ МИТИСЯ?

Небажання регулярної особистої гігієни та купання – поширена проблема, з якою ми часто стикаємося при догляді за підопічними.       

ЯК ЗАОХОТИТИ ЛІТНЮ ЛЮДИНУ МИТИ СВОЄ ТІЛО?

Про це поговоримо далі.

 Чи повинні  люди  похилого віку  купатись  щодня?

На початку варто зазначити:  літнім людям не потрібно приймати ванну щодня. Однак  деякі підопічні  можуть  виявляти бажання купатись  частіше, ніж інші, з медичних причин.

Звичайно, багато що залежить від пори року та здоров’я пацієнта. У більшості випадків для підтримки належної гігієни їм знадобиться ванна або душ 1-2 рази на тиждень. У проміжку між «банними днями»   буде вдосталь  щодня  вимити окремі частини тіла губкою. Вологе протирання пахв, інтимних частин , паху, стоп і інших складок  на тілі допоможе мінімізувати неприємний запах. Обтиратися можна губкою, рушником або полотняною рукавицею, змоченою у воді і злегка віджатою. Рівномірніми швидкими рухами треба обтерти руки від кистей до плеча, потім – шию, груди, ноги, живіт, спину. Вся процедура не перевищує п’яти хвилин.

Однак, інколи, з медичних міркувань, німецькі  лікарів таки  рекомендують включати душ у розпорядок дня. Тоді водні процедури  стають частиною розкладу  і люди похилого віку звикають до того, що приймають, наприклад, щоденний душ вранці чи ввечері. Тому , який  варіант ми виберемо, залежить  не лише від нас,  а також від настанов лікарів та рекомендацій членів родини підопічного .

Чому літня людина не хоче вмиватися?

Перший крок для вирішення цієї ситуації –  зрозуміти, чому людина, за якою ви доглядаєте, не полюбляє  щоденну гігієну, не купається регулярно та не хоче переодягаєтись у свіжий одяг. Є багато потенційних «причин», тож знайшовши їх коріння,  ви знайдете  найкращий  спосіб  вирішити цю   «непахучу» проблему.

  • Забувши про діяльність

Іноді літня людина,через хворобу, може просто не пам’ятати, як  мити обличчя та руки чи приймати душ. У цьому випадку потрібно  нагадувати  підопічному щоранку  ці рухи , і найкраще просто брати  участь у ранковій гігієні  разом з  ним.

  • Острах і сором перед опікункою

Іноді люди похилого віку, особливо ті, що страждають деменцією, можуть боятися прийняти душ. Літня людина може соромитись роздягатися поряд з незнайомцем, це чутлива тема для них . У запущених станах деменції є й інші ньюанси, такі як страх – підопічний може не тільки боїться компанії іншої людини у ванній, але навіть може подумати, що опікун намагається йому нашкодити. Створюючи теплу розслаблюючу атмосферу у ванній кімнаті, опікуни   можуть допомогти  подолати цей страх.

  • Страх травми

Душ і ванна кімната для літньої людини , яка часто  має головокружіння або проблеми з координацією рухів, це дуже небезпечна зона. Слизька підлога та  килимки можуть спричинити серйозне падіння стареньких . У  таких ситуаціях потрібно зробити прийняття  душу максимально безпечним і легким. Потрібно використовувати стійкий душовий стілець , також  чудово, якщо є поручні , за які можна триматись  . Килимки, навіть вологі , мають бути стабільними, якщо ж таких немає , можна просто покласти на підлогу рушник, як це роблять в готелях. По-перше рушники приємні на дотик, по-друге  ввібравши вологу вони міцно зчіпляються з плиткою і є найбільш небезпечнішими для ванної кімнати.

Деменція органів чуття

Відчуття літніх людей менш чутливі до запахів.  Підопічний може реально  не помітити, що його тіло починає погано пахнути через недостатню гігієну. Тому варто в делікатній формі, нагадувати про необхідність гігієни, роблячи акцент , не на неприємному запахові, а на відчутті свіжості і легкості після душу.  

  • Ізоляція та відсутність мотивації до гігієни

Якщо людина відчуває себе ізольованою , одинокою,  відірваною від своєї родини або має депресію, пов’язану зі своїм життям чи здоров’ям, вона може перестати дбати про свій зовнішній вигляд . У цьому випадку ми рекомендуємо поговорити з домашнім лікарем про можливість депресії та варіанти її лікування.

Як заохотити літню людину до гігієни?

1. Установіть розпорядок дня.

Важливо, щоб гігієнічні процедури завжди проходили в один і той же час  в становленному порядку. Таким чином, підопічний  не дивується, чому це відбувається – для нього це лише частина звичайного дня, як дрімота або вживання їжі.  Організація гігієни , як щоденної  рутини зменшує загальний стрес і тривожність людей похилого віку і  спонукає їх частіше примати душ без опору.

2. Подбайте про доброзичливі умови у ванній кімнаті.

Пам’ятайте, що терморегуляція у літніх людей  порушується.  Вони відчувають холод набагато швидше, ніж молоді. Ваші підопічні часто пов’язують купання з холодом та ознобом – тому і не хочуть митися!
Тож потрібно створити належний комфорт у ванній кімнаті.  Попередньо ввімкніть опалення та прогрійте приміщення, оберіть правильну температуру води. Варто застелити підлогу приємним килимком  і також непогано включити розслаблюючу і спокійну музику.

3.Спокій і позитивне заохочення.

Іноді  справді дуже важко, навіть фізично довести підопічного до ванної кімнати . Вони шукають причини, аби не робити цього. Вихід є ! Треба повязати прийняття душу з   з позитивними речами. Не прискорюйте, не наказуйте, не змушуйте і не сперечайтеся з підопічним . Аргумент  на кшталт “Мийтеся, бо ви погано пахнете” у цій ситуації не спрацює. Треба,  зосередитись на позитивних моментах , які виникають після купання, наприклад, “Давайте підемо в душ, а потім з’їмо смачний десерт і подивимось улюблений серіал”. Перебуваючи у ванній, направляйте розмову  у приємне русло, щоб уникнути дискусій чи сварок з приводу душу, наприклад: “Яке печиво ви  любите їсти ,з корицею або медом?”, «Ви хочете одягти ваше улюбленне платя сьогодні?» тощо . Такі послідовні дії призведуть до того, що прийняття ванни або душу буде асоціюватись з позитивом, а сам підопічний  із задоволенням візьме участь у процесі.

4.Стимулююча діяльність.

Максимально , наскільки це можливо, варто залучати підопічного  до процесу миття. Варто дати йому губку або шампунь, показати, як ними користуватися, які частини тіла потрібно вимити. Важливо також поінформувати про те, що ми маємо намір зробити, щоб літня людина  не здивувалалась і не побоювалась  гігієнічних процедур: “А тепер ми візьмемо шампунь і помиємо на голову”, “А зараз треба змити мило з тіла” і т.д. Особливо для людей з деменцією треба  організовувати і  проговорювати процес купання на кожному кроці.

 Та передусім нам потрібно весь час пам’ятати про комфорт та почуття підопічного. Якщо нам вдасться усунути страх, сором та змусити літніх людей  довіряти нам, то ми  будемо у виграшному становищі, а особиста гігієна перестане бути щоденним   викликом.

 

Шукаєте роботу ОПІКУНКИ? Дивіться ГАРЯЧІ ВАКАНСІЇ 

Cподобалась стаття? Читайте також :

 

Залишити коментар

*Ваш e-mail не буде публікуватися на сайті

Закрити меню

ХОЧЕТЕ ПРАЦЮВАТИ ОПІКУНКОЮ В НІМЕЧЧИНІ?
Залиште свій номер – і ми зв’яжемося з Вами.