Procura

Хвороба Паркінсона

Хвороба Паркінсона

Хвороба Паркінсона

Хвороба Паркінсона — поширене хронічне неврологічне захворювання, яке вражає людей похилого віку. Вилікувати його поки що неможливо.

При догляді за підопічним з хворобою Паркінсона треба знати основні прояви захворювання, що будуть проявлятися і прогресувати:

– тремтіння кінцівок (тремор), що посилюється при емоційному напруженні;
– підвищення тонусу м’язів;
– гіпокінезія — вимушене зниження рухової активності людини, що характеризується обмеженням амплітуди, обсягу та темпу рухів;
– втрата здатності утримувати рівновагу в тій чи іншій позі або при зміні пози. Через це людина може падати і травмуватися.

З розвитком хвороби Паркінсона людині стає складніше концентрувати увагу, вона швидко втомлюється. Вночі важко перевертатися, що заважає нормальному сну та відповідно погіршує стан вдень. Виникають вегетативні розлади: запор, затримка або, навпаки, нетримання сечі. Можливі проблеми під час жування та ковтання.

Настрій пацієнта стає мінливим, можливий розвиток депресії. Пізні стадії захворювання ускладнюються маренням, можливі галюцинації. Догляд за особами з хворобою Паркінсона потребує терпіння, уважності, співчуття. Треба розуміти, що труднощі з рухами, зміна настрою хворого — це не примхи, а наслідки незворотніх змін в головному мозку. Таким людям треба пояснювати банальні речі: як тримати ложку, користуватися гребінцем, як підняти руку, зробити крок, ковтнути їжу. Тому важливо поводитися з ними делікатно, не принижувати, підтримувати в них гідність та самоповагу.

Основні принципи догляду:

– встановіть позитивний емоційний контакт із хворим, підтримуйте його психологічно;
– контролюйте дотримання схеми медикаментозного лікування: пропуск прийому антипаркінсонічних препаратів може призводити до різкого погіршення стану. Якщо людина не може регулярно приймати ліки самостійно, візьміть на себе своєчасну видачу їй препаратів;
– заохочуйте хворого до «нормального життя»: фізичної активності, корисної праці, спілкування, самообслуговування. Але подбайте і про повноцінний відпочинок, намагайтеся не допускати у людини втоми та хвилювання;
– стежте за харчуванням та гігієною хворого.

Рухова активність

Гімнастика на ранній стадії хвороби Паркінсона є основним методом лікування. Лікар ЛФК підкаже, які вправи і в якому обсязі потрібні саме цій людині. Мотивуйте хворого до щоденного виконання гімнастики та помірної фізичної активності  (прогулянки, посильна допомога в побуті), щоб він відчував свою потрібність.

Соціальні контакти

Стимулюйте підопічного до  спілкування зі знайомими, родичами, організовуйте зустрічі з друзями.

Розмовляйте з хворим: говоріть повільно та чітко, під час бесіди стійте обличчям до нього, щоб він розумів, що ви розмовляєте саме з ним; при цьому бажано не говорити на кілька тем одночасно.

Проте не хвилюйте та не квапте таку людину, оскільки це збільшує прояви тремору.

Безпека

Через рухові порушення та підвищений ризик падінь людей з хворобою Паркінсона їхнє помешкання треба зробити максимально безпечним: прибрати зайві меблі, килимки, будь-які предмети, які можуть травмувати (гострі речі, крихкий посуд); накрити гострі кути м’якою тканиною.

Ванну та туалетну кімнати доцільно обладнати поручнями для полегшення вставання і присідання. Під час миття слід використовувати гумові килимки, стільці або табурети для ванни. Варто замінити звичайне мило, яке легко вислизає з рук, рідким.

Одяг

Одяг хворого має бути вільним та зручним. Гачки і шнурки краще замінити липучками та великими ґудзиками з широкими петлями для них. Взуття має легко взуватися, але й не падати з ніг.

Харчування

Бажано їсти часто (4–6 разів на день) невеликими порціями. Великі шматки їжі перед подачею слід розрізати на маленькі. Їсти треба спокійно, не поспішаючи.

При хворобі Паркінсона пацієнти часто втрачають інтерес до їжі, починають худнути. Для підвищення апетиту їм треба більше ходити пішки або займатися іншою нескладною роботою.

За матеріалами “Фармацевт Практик”

Закрити меню

ХОЧЕТЕ ПРАЦЮВАТИ ОПІКУНКОЮ В НІМЕЧЧИНІ?
Залиште свій номер – і ми зв’яжемося з Вами.