Procura

Деменція

Деменція

Деменція

Деменція: що це за хвороба?

Деменція – тяжкий розлад вищої нервової діяльності. Причина її – в органічному ураженні головного мозку.

Деменція може виникати раптово, як в результаті психологічного захворювання, так і бути проявом інших хвороб (наприклад, деяких інфекційних).

Перші ознаки деменції, на які потрібно звернути увагу:

  1. Проблеми з пам’яттю: людина не може згадати, що з нею відбувалося вчора, минулого тижня або кілька років тому.
  2. Дезорієнтація в просторі: людина може заблукати поруч з будинком.
  3. Небажання дізнаватися новини, дивитися телевізор і слухати радіо.
  4. Зниження критичності власного сприйняття.

Деменція – прогресуюче захворювання.

Три  стадії деменції.

  •  На першій стадії симптоми проявляються в легкій формі. Хворий розуміє, що відбувається, і усвідомлює, що йому необхідне лікування.
  • На другій у людини з’являються видимі порушення інтелекту і фіксується зниження критичного сприйняття свого захворювання.
  • На третій стадії відбувається повний розпад особистості. Людина не здатна адекватно оцінювати те, що відбувається, і їй потрібна допомога по догляду.

Що треба знати, доглядаючи за хворими з деменцією

✔️Важливо знати фактори, які посилюють симптоми деменції. До них відносять: незнайомі місця, тривале перебування на самоті, надмірна кількість зовнішніх подразників, а також темряву, жарку погоду і прийом великої кількості лікарських препаратів.

✔️Хворі з деменцією здатні на різкі рухи і навіть агресивні дії. Тому тим, хто доглядає затакими людьми, треба дотримуватися певних правил. Так, до підопічного в стані збудження радять підходити з ковдрою в руках. Це пом’якшить  удари, які він може наносити. А відтак допоможе уникнути травм як самому пацієнту, так і тому, хто з ним сидить.

✔️Хворого з руховим занепокоєнням необхідно укласти і утримувати в ліжку, але при цьому ні в якому разі не тиснути на груди, оскільки це може призвести до травми. По можливості на лоб потрібно покласти рушник. Для того щоб перевести хворого в інше місце, необхідно підійти до нього зі спини і йти поруч з ним, склавши його руки хрестом .

✔️Якщо пацієнт починає агресивно поводитися, намагайтеся не показувати страху і зберігайте спокій.

✔️У хворих з деменцією можуть виникати маревні ідеї, помилкові переконання (параноя) і галюцинації – зорові й слухові.

✔️При бесіді важливо проявляти інтерес до розмови і уважно слухати хворого з деменцією. При цьому не сперечайтеся з ним про реальність побаченого чи почутого – це може привести до посилення марення. Важливо дати зрозуміти, що мова і настрій такої людини сприйняті, і завжди хвалити хворого навіть за найменші здобутки. Допомагайте людині із деменцією підтримувати зв’язок з реальністю, зберігайте знайоме їй навколишнє оточення і не робіть перестановок меблів в кімнаті .

✔️Також  необхідно суворо дотримуватися встановленого розпорядку дня і ніколи не залишати хворого деменцією одного.

✔️Крім того, лікарі радять заховати в будинку всі предмети, які можуть привести до суїциду або до нанесення шкоди оточуючим. А під час їжі користуватися пластиковими приладами.

Як реагувати на агресію підопічного?

Ніколи не відповідати криком. Підійти ближче, взяти за кисть, почати гладити по руці. Заспокійливим голосом говорити, що все добре. Запропонувати піти прилягти на ліжко. Дати ліки, призначені психіатром.

Як спонукати підопічного поїсти?

При цьому захворюванні важливий догляд і психологічна підтримка хворого. З такими людьми доводиться займатися, як з дітьми. Посадити за стіл, сісти поруч. Розповісти кілька позитивних історій, казок. Можна показати дитячу книгу з малюнками. Після чого спокійним голосом в ігровій формі запропонувати поїсти.

Що робити, якщо в руках у підопічного несподівано виявилися предмети, що загрожують життю (ніж, ножиці)?

Запитати спокійним голосом: що підопічний зібрався робити? Після почутої відповіді запропонувати допомогти – наприклад, нарізати салат, порізати папір. Акуратно забрати предмет.

Як не піддатися “синдрому вигоряння” при догляді за хворим?

Нагадувати собі, що підопічний не винен в тому, що хворий. Розуміти, що без вашої допомоги людина самостійно не зможе обслужити себе. Бути терплячим

Закрити меню

ХОЧЕТЕ ПРАЦЮВАТИ ОПІКУНКОЮ В НІМЕЧЧИНІ?
Залиште свій номер – і ми зв’яжемося з Вами.